top of page

Ünlüler için Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı?

Güncelleme tarihi: 16 Tem 2021Ünlü isimler için sosyal medya stratejileri

En sevdiğiniz ünlü, sosyal medyada yaptığınız bir yoruma cevap verdiğinde ne kadar mutlu olabileceğinizi düşünün. Ama birbirinden farklı platformlarda yüzbinlerce hayranı olan ünlüler, bu yorumları yanıtlamaya kendileri yetişebilir mi? Yoğunlukları düşünülürse böyle bir zaman yaratmalarına imkan yok. Bu noktada profesyonel bir destek almaları şart.


Eğer sosyal medyayı iş için kullanıyorsanız, daha çok satış beklentiniz vardır. Ancak ünlü bir isimseniz, sosyal medyayı varlık göstermek için kullanırsınız. Bugünün rekabet koşullarında sosyal medyayı es geçerseniz, her geçen gün yenisi çıkan YouTube ünlülerinin popülaritesinin sizinkini geçmesi riskini göze almış olursunuz. Bu nedenle göz önündeki herkes için sosyal medya kaçınılmaz bir gereksinim olarak karşımıza çıkıyor.


Sanal dünyada markasını yaratmak isteyen ünlüler, bu işin profesyonelleri ile çalışarak sosyal medyada güncelliklerini koruyabilir ve insanların onların hesaplarını daha çok bilgi ve içerik için daha sık ziyaret etmesini sağlayabilir. Ancak bir profesyonel seçmeden önce şu soruları sormalısınız:


-Bu ajans/uzman marka hikayemi tam olarak yansıtabilecek mi?

-Mesleğimin gerektirdiği kadar kreatif mi?

-Benim iletişim dilimle uyumlu içerik üretebilir mi?

-Türkçeye ve kurallarına hakim mi?


Her meslek ve markanın hedef kitlesi ve amaçları gibi sosyal medya ihtiyaçları ve stratejisi olmalıdır. Örneğin; yakın zamanda Ferhat Göçer'in yaptığı sosyal medya atağının ardında profesyonel bir destek olduğu açıkça görülüyor. Ancak kitlesinde organik bir büyüme yaratan bu çalışma, Ferhat Göçer markası ile ne derece örtüşüyor? Sanatçının hesabından paylaşılan içerikler ve anketler yüksek etkileşime ulaşıyor olsa da; müzik alanında bilgili ve deneyimli, uluslararası sanatçılarla ortak çalışmalar yapan bir markanın paylaşacağı türden içerikler mi? Yazım yanlışlarına hiç değinmiyoruz! Bu çalışmanın geleceği viral olma ile itibar kaybetme arasında ince bir çizgide seyrediyor. Ünlüler için sosyal medya yönetimi yaparken, onların kitlelerini artırma hedefine odaklanmak kadar, mevcut kitlelerinin tepkisini çekecek hatalara düşmemek ve onları kaybetmemek de hayati öneme sahip. Mevcudu korumak, yenisini kazanmaktan her zaman daha kolaydır.


Ünlülerin doğru sosyal medya stratejilerine iyi bir örnek de verelim: Haluk Levent'in profesyonel bir destek almadan yaptığı paylaşımlara bakarsak, marka imajıyla ne kadar uyumlu olduğunu ve bu stratejinin ne kadar başarılı olduğunu görüyoruz. Hayranlarıyla diyaloğa giriyor, yakın iletişimini koruyor ve müzik yaşamının yanında bir yandan sosyal sorumluluk projeleri ile inşa ettiği kariyerini sosyal medyada sürdürüyor. Uzun bir aradan sonra bu yıl Harbiye Açıkhava konserlerinde de yer aldığını düşünürsek, Haluk Levent'in etkili sosyal medya kullanımıyla kazandığı popülaritenin hakkını vermeliyiz.


Peki ünlü yıldızlar için sosyal medya yönetiminin anahtar kuralları neler?


-Sistemli şekilde paylaşım yapmak

-Beklenmeyen, samimi, eğlenceli içerikler yayınlamak

-Açık, dürüst ve içten olmak (Güven faktörü)

-Tanıtımları odak noktasına koymadan sanatçı ile ilgili projeleri paylaşmak

-Kişisel hayatına dair ilginç gelebilecek paylaşımlar yapmak

-Anlamlı içerikler paylaşmak

-Sahne arkasından paylaşımlar, katılacağı önemli etkinlikler

-Tutarlılık ve güvenilirliğini kaybetmemek adına ana konseptinin dışına çıkmamak

-Takipçilerin mesaj ve yorumlarını yanıtlamak ve önemli olanları yeniden paylaşmak


İstikrar, sosyal medyanın ana kuralı. Her gün düzenli olarak paylaşım yaparsanız, takipçileriniz bugün ne paylaştığınızı merak ederek hesaplarınızı daha sık ziyaret eder. Onları ara sıra şaşırtarak günlük hayatınızdan kısa kesitlere yer verebilirsiniz; tabii çizginizin dışına çok çıkmadan...


Güven yaratmak ve yarattığınız güveni pekiştirmek için samimiyet ve dürüstlükten taviz vermemeniz de önemli. Çünkü bu medyanın kontrolü yalnızca sizin elinizde... Mesela, Jessica Alba, tüm gösterişli Hollywood yıldızlarının, hatta ünü kendisinin milyonda biri olan bloggerların aksine günlük kıyafetleriyle evinden çektiği selfieler ve yalın paylaşımlarıyla sanki bir arkadaşımız gibi gördüğümüz içten bir sosyal medya kullanıcısı. Üstelik kendisine misyon edindiği konularda sosyal medyanın gücünden yararlanıyor.


Sosyal medya tek yönlü bir iletişim kanalı olmadığı için diyalog ortamı yaratacak paylaşımlarda bulunmalısınız. İnsanlar, sevdikleri sanatçıyla iletişimde olmak, ilişki kurmak için sosyal medyada hesaplarını takip ederler. Bugün bütün büyük sanatçılar, politik liderler, yazarlar, şarkıcılar sosyal medyayı etkin kullanıyorlar. Ve şüphe yok ki bütün bu ünlü isimler, sosyal medyada etkileşim almayı istiyorlar. Bu nedenle onlara yazılanları okuduklarına dair bir işaret olarak yorumları beğeniyor, bazen yanıtlıyor ve hesaplarında paylaşıyorlar.


Etkileşim kitle yaratır ve kitle de popülarite... Ünlüler için popülarite ve ilgi, bir çeşit oksijen gibidir. Rakiplerin de yer aldığı bir ortamda kendilerini ve işlerini doğru bir şekilde göstermek, bunu yaparken de sahnedeki gibi bir sinerji yaratmak isterler. Siz de düzenli olarak paylaşım yapar, kitlenizle bire bir iletişimi sürdürürseniz, bunu da içtenlikle ve kendinizle özdeşleşen kavramları yitirmeden yaparsanız, takipçilerinizin aksiyon odaklı çağrılarınıza (call to action) değer verip uymaları, davet ettiğiniz mekanı doldurmaları, önerdiğiniz albümü ya da kitabı almaları, ricalarınızı kırmamaları olasılığı yükselir.


İster bir yazar olun, ister bir CEO ya da bir ses sanatçısı, onca emek verdiğiniz ve özen gösterdiğiniz marka imajınızla örtüşecek bir stratejiye ve bu konuda deneyimli profesyonellere ihtiyacınız var, tabii eğer uzmanlık alanınıza konsantre olmak istiyorsanız...


Kariyeri zaferlerle dolu hangi efsane savaşçının kendi kılıcını kendisinin yaptığını duydunuz?

183 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page