top of page

Seçilmeyi beklemek mi, kendinizi seçmek mi?


kadin_kisisel_gelisim
Görünür ol , kendini seç!

Fark yaratmak için fark edilmeyi mi bekliyorsunuz?

Üzgünüm ama o günler çok geride kaldı.


Beyaz artık şov yapmıyor, belki de hiç yapmayacak. Şarkıcılar kanal kanal dolaşıp yeni şarkılarını tanıtmıyor uzun zamandır. Itunes var, Spotify var, Youtube Music var. Artık dijital dünyada pazarlamadan başka seçenekleri kalmadı. Televizyonunu tv kanallarını seyretmek için açan kaç kişi kaldı? Business Channel Türk'ten davet gelse de çıksam diyenler, çıktığınız program kaç kişiye ulaşıyor sanıyorsunuz? Açın, YouTube izlenme sayısına bakın. O meşhur Ted konuşmaları mı? Pandemi ile kayboldu gitti. "Kitap yazarım, il il dolaşıp imza günü yaparım belki" mi diyorsunuz? Geçti o günler...


Çok çalıştığınız zaman takdir edilmeyi bekleyerek yıl sonunu getirdiğiniz zamanlarda değiliz. CEO'nuzun dikkatini dağıtacak o kadar meşguliyeti arasında sizi fark etmesini bekliyorsanız, yok öyle bir dünya!


Yetki bekliyoruz, onay bekliyoruz, takdir bekliyoruz. İç güdümüz bu. Bir mail ile davet alalım, birileri fark etsin de bizimle görüşmek istesin hatta iş teklif etsin... Film senaryoları gibi hayaller bunlar. Bu iç güdünüzü bir kenara koyup, insanların sizi seçmesini beklemektense kendinizi seçmeye karar verdiğinizde değişecek hayatınız.


En iyi eserlerinizi kendiniz yayınlayın, en güzel sunumları kendi mecralarınızda yapın, en harika işleri kendiniz tasarlayıp hayata geçirin. İşte o zaman liderlik ile tanışacaksınız.


Bunları keşke 10 yıl önceki halimle konuşabilseydim... Bakış açımı değiştirmem için bir dolu tatsız tecrübe ve hayal kırıklığı yaşamam gerekmeseydi. Yine de zararın neresinden dönersek kar...


Elinizin altında bir medya imparatorluğu var. İstediğiniz her alan sizin. Televizyon programı mı yapmak istiyorsunuz? YouTube var. Radyo programı mı? Podcast bunun için. Kadınlara ilham vermek mi istiyorsunuz? Instagram tüm özellikleri ile sizi bekliyor. Kariyer markanızı mı inşa etmek istiyorsunuz? LinkedIn tarafına alalım sizi.


Öyle bir çağdayız ki, kariyerinizin, isminizin, başarılarınızın, hedeflerinizin sorumluluğu ve kaderi tamamen sizin ellerinizde. Sihirli bir değnek yok. Öte yandan sorumluluk alıp kendini seçenlerin yolu ışıl ışıl... Sosyal medyayı etkili kullanın, bu muazzam imkanları iyi değerlendirin!


Sizi kimse seçmeyecek. Siz kendinizi seçmediğiniz sürece...


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page