top of page

İnstagram'da nasıl marka olunur?

Güncelleme tarihi: 16 Tem 2021


Instagram'da_nasıl_marka_olunur?
Instagram'da nasıl marka olunur?

Hem uzun yazı içerikleri kullanılabilmesi, hem de görsel odaklı bir mecra olması açısından Instagram, en önemli sosyal medya kanallarından biri. Türkiye, Instagram kullanımında yüzde 41’lik nüfus/kullanıcı sayısı oranıyla İsveç’in ardından dünya ikincisi konumunda. Peki bu mecrayı nasıl daha etkili kullanabiliriz?


Stratejinizi belirleyin

Daha çok takipçi mi istiyorsunuz?

Daha çok satış mı hedefliyorsunuz?

Müşteri ilişkilerinize destek platformu olarak mı kullanmak istiyorsunuz?

Markanızı tanıtmayı mı amaçlıyorsunuz?


Bu soruların hepsine "Evet" diye yanıt veriyor olabilirsiniz. Ama öncelikli hedeflerinizi belirlemeli, sosyal medya planınızı buna göre kurgulamalısınız.


İmaj çalışması yapın

Markanızın görsel yansıması olacak İnstagram hesabınız için logonuz, logo renkleriniz, yazılar için kullanacağınız fontlar, kullanacağınız iletişim dili ve tonu dahil olmak üzere detaylı bir şekilde profil çalışması yapın. Kullanacağınız grafik, video ve yazılı gönderilerinizi bu çerçevede hazırlayın. Profil fotoğrafı ve açıklama kısmının diğer sosyal medya hesaplarınızla aynı olmasına dikkat edin.


Markanızı hikayeleştirin

İnsanlar markalarla değil, hikayelerle ilgilenir. Sizi rakiplerinizden ayıracak olan da markanızın hikayesidir. Deneyimleriniz ve ürünleriniz kadar; değerleriniz, önemsedikleriniz, mesaileriniz, ekibiniz, ofisinizde yaşayan küçük evcil dostlarınız da hikayenizin bir parçasıdır. Instagram gönderi ve hikayelerinizde onlara da yer verin.


Etiketleyin

Etiketlerin eskisi kadar etkileşime etkisi olmasa da, markalaşma açısından hala önemi var. Markanıza özel etiketler geliştirin, bunları seri olacak paylaşımlarla markalayın. Konunuz, uzmanlık alanınız, lokasyonunuz, sektörünüz ve sektörünüzdeki kavramları düşünün.


Gerçek bir topluluk kurun ve onu genişletin

Bot hesapların bastığı beğeniler ve hatta eklediği "emoji"li yorumlar, sizi gerçek insanlara ulaştırmaz. Özgün içeriklerinizle insanlara yardımcı olduğunuz, bir değer yarattığınız sürece yavaş yavaş yeni insanlara ulaşacaksınız. Bunun için etkileşimi başlatan taraf siz olun. Marka hesabınızı da insani bir şekilde yöneterek, takip ettiğiniz hesapların gönderilerine beğeni ya da yorum ekleyerek, görünürlüğünüzü artırın. Takipçi kitlenizi genişletmek adına asla "follow-unfollow" tarzı hareketlere girişmeyin.


Profesyonel görseller kullanın

Günümüzde grafik bilmeyenler için ücretsiz birçok platform var. Canva, Adobe Spark gibi bu ücretsiz platformlarda Instagram görsellerinizi tasarlayabilirsiniz.


Hedef kitlenizin nabzını tutun

Instagram'da işletme profiline geçmediyseniz, mutlaka geçin. Zira bu profil seçimi ile Instagram istatistiklerinize ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin nabzını tutmak ve onların sevdiği içerikleri zenginleştirerek kullanmak, Instagram'da düzenli bir etkileşim kazanmanız için en etkili yoldur.


Yetişemiyorsanız bir ajanstan yardım alın

Sosyal medya size karmaşık ve zor geliyor olabilir. Belki de buna ayıracak ve içerik üretecek zamanınız olmayabilir. Sakın Instagram'da başkalarının paylaştığı içeriklerin ekran görüntülerini alarak kendi markanızda yayınlamayın. Özgün ve samimi bir marka olarak Instagram'da var olmanız için destek alabilirsiniz.127 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page