top of page

Instagram'da dikkat çekici bir akışın sırrı nedir?

Güncelleme tarihi: 5 Tem 2021


renkli çiçekler ve saksılar

Herkes takibe değer bir profile sahip olmak ister, sanırım bu konuda hemfikiriz.

Peki bunun için insanların beklenti ve ihtiyaçlarına ne kadar hitap ediyoruz?


Maslow'un ihtiyaçlar piramidini bilirsiniz. 1950'li yıllarda bu piramit güncellenerek detaylandırıldı ve yüzyıllardır insanoğlunun en önemli ihtiyaçlarından biri olan estetik de bu güncellemede kendine yer buldu.

Bizler, farkında olalım ya da olmayalım; düzen, simetri ve estetik duygumuza hitap eden her şeye daha çok ilgi duyuyoruz. Instagram'ın da görsel bir platform olduğunu düşünürsek, burada denk geldiğimiz profesyonel görünümlü, iyi grafikler, kaliteli fotoğraflar ve belli bir düzene sahip hesaplar, diğerlerinden daha fazla ilgimizi çekiyor. Böyle bir akış aynı zamanda karşı tarafa Instagram'ı profesyonel nedenlerle kullandığınıza dair de bir ipucu sunuyor. Peki kişisel bir marka olarak Instagram'da ilgi çekici bir akış düzenini nasıl sağlarsınız?


Renk paletinize karar verinDüşünmeniz gereken ilk konu, hangi renkleri kullanacağınız olmalı. Çünkü renk paletiniz tüm akışınızın nasıl görüneceğini etkiliyor. Ayrıca bu renk paletini sadece Instagram'da değil, içerik paylaşımı yaptığınız tüm bulunduğunuz mecralarda aynı şekilde kullanmalısınız: Web siteniz, diğer sosyal medya ağları, mail imzanız, vb. Renk paletinizi oluştururken; sevdiğiniz renkleri, bulunduğunuz sektörü, iş yaptığınız alanı, hedef kitlenizi gözeterek, hem sizi yansıtan hem de doğru insanların ilgisini çekebilecek renk kombinasyonunu bulabilirsiniz.


Ne mesaj vermek istediğinizi ve ne için tanınmak istediğinizi düşününSadece duyuru ya da tanıtım amaçlı sosyal medya grafikleriniz değil, fotoğraflarınız da aynı mesajı veriyor olmalı. Sizi işinizi yaparken gösteren, işinize atıfta bulunan aksesuarlarla çekilmiş kaliteli ve renk paletinize uyumlu filtrelerle düzenlenmiş fotoğraflar profesyonel algınızı güçlendirecektir. Çekimlerinizi hep aynı ışık altında çekerseniz, bütünlüğü bozmamış olursunuz. Pencere ışığı veya doğal ışık kullanıyorsanız, fotoğraflarınızı her gün aynı saatte çekmeye özen gösterin.


Kendi akış düzeninizi geliştirin

İnsanlar, sayfanıza denk geldiklerinde onları etkilemek için sadece 3 saniyeniz var! Çünkü bir profile ortalama bu kadar zaman şans veriyoruz ve eğer bize hitap etmiyorsa takip etmeden çıkıyoruz. Dolayısıyla renkler, fotoğraflar, grafikler kadar onları nasıl kullandığınız da önemli.


Instagram'da son paylaştığınız 9 görsel, insanların direkt görüş alanında olduğu için ilk izlenimi doğru yönetmek açısından bir düzen ve simetri şart. Soldaki gibi sütunlar şeklinde (1 fotoğraf, 2 grafik sıralaması) bir düzen kullanabileceğiniz gibi dama şeklinde (1 fotoğraf, bir grafik sıralaması) kullanabilir ya da renklerinizle bir tema da oluşturabilirsiniz.


Kişisel bir marka ile fenomen farkı: Grafik paylaşımlar


Eğer bir fenomen hesabı iseniz, kaliteli ve özel programlarla filtre uygulanmış çekimlerle paylaşım yapabilirsiniz. Ama kişisel bir marka olmak için insanlara ne sunduğunuzu, marka vaadinizi, iş yaptığınız alanı da göstermek için grafiklere ve bilgi veren içeriklere ihtiyacınız var. Sadece fotoğraflardan oluşan bir hesaba denk gelirsek, onun Instagram'ı sadece kişisel keyfi için kullandığını ya da bir fenomen veya ünlü biri olduğunu düşünebiliriz. "Bu hesabı neden takip etmeliyim?" sorumuzun cevabını verecek olan ise sizin sunacağınız vaat. Bu nedenle profesyonel grafiklerle bilgi ve duyuru paylaşımlarınızı hazırlayabileceğiniz Canva gibi programlardan yararlanabilirsiniz. Burada da tutarlı olmak çok önemli. Kendinize özel renk paleti ve yazı tipleriyle çalışmalarınızı hazırlamalısınız.


Her şeyi paylaşmayın, seçici olun


Arkadaşınız harika bir özlü söz paylaşmış diyelim; onu repost etmeyin. Sizi etiketledikleri her gönderiyi akışınızda paylaşmayın. Hikaye kısmında paylaşabilirsiniz böyle şeyleri... Ama akışınız, sizin vitrininiz. Siz, sizi ve dünyanızı anlatan görsel bir hikaye anlatıyorsunuz bu vitrinde. Düzeninizi, stilinizi yansıtmayan, hatta bozabilecek paylaşımlardan kaçının.


İlk izlenimde insanlarda doğru bir etki bırakırsanız, ulaşmak istediğiniz insanların kalbine giden yolu açtınız demektir. İlk izlenimde de günlük hayatımızda dış görünümüz belirleyici iken, Instagram'da renklerimiz, fotoğraflarımız ve akışımız belirleyici faktörler... O yüzden estetik duygunuzu geliştirmeye ve akışınızı düzenlemeye zaman ayırırsanız, sizin haberiniz bile yokken profilinizi bir şekilde ziyaret eden insanları, takipçilerinize dönüştürme yüzdenizi artırabilirsiniz.

251 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page